TürkçeEnglish
+90 532 707 49 09

O2 – Oksijen Temizliği

Testlerin yanı sıra O2 temizlik hizmeti de sunuyoruz.

Tüplerin O2 temizliği için mevcut öneriler, her yıl temizlenmeleridir. Bir tüpün O2 temizlendikten sonra, mevcut standartlara göre temizlendiğini ve son kullanma tarihinin bu etikete yapıştırıldığını gösteren ayrı bir etiket yapıştırılır.

O2 temizliği yapılmış tüplerin vanalarına, tüp testi ile aynı zamanda servis yapılır. Standart olmayan parçalar gerekmedikçe maliyetlerimiz buna dahildir. Standart olmayan servis parçaları gerekirse bunlar ayrıca ücretlendirilir.

Dalış tüpü Oksijen Temizliği

Dalış tüpünüzü ve vananızın Oksijen temizliğini Active Blue Scuba Teknik Servis tarafından temizletin

Bir dalış tüpü ve Zenginleştirilmiş Hava Nitroksu (Nitrox) ile kullanım için vananın uygun şekilde hazırlanması, dalış tüpü sahibinin ve dalış tüpünü dolduran kişinin güvenliği için gereklidir.

Nitroks Sorunu

Buradaki temel sorun, geçici olarak bile dalış tüpüne saf oksijenin girmesidir. Saf oksijen, düzenli atmosferik havada mümkün olmayan yanıcı veya patlayıcı durumlar oluşturabilir. Atmosferik havada yanmayacak maddeler saf oksijen varlığında serbestçe yanar. Rutin, günlük maddeler saf oksijen ortamında ateşleme kaynakları haline gelir.

Dalış tüplerinde ve vanalarında, sorun hidrokarbon veya yağın varlığıdır. Saf oksijene maruz kaldığında, hidrokarbonlar çok daha düşük bir parlama noktasına sahiptir. Nitrox’un kısmi basınçlı doldurulması için bir dalış tüpünü güvenli bir şekilde kullanmak için, Nitrox doldurma işleminde kullanılmadan önce tüm hidrokarbonların tüpten ve vanadan çıkarıldığından emin olmak için özel önlemler alınmalıdır.

Active Blue Scuba Teknik servis ve onarım merkezinde, Zenginleştirilmiş Hava Nitroksu (EAN) ile kullanım için dalış tüplerinin ve vanaların uygun şekilde temizlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, bu O2 temizleme işleminde kullanılması gereken yöntemler hakkında net görüşlere sahibiz.

Bazı Dalış malzemeleri satıcılarıda dahil olmak üzere birçok kişi, tüpün basit bir şekilde ticari temizlik çözeltileriyle doldurulması ve tüplerin birkaç dakika çevrilmesiyle dalış tüpünün ve vanasının O2 temizlemesinin gerçekleştirilebileceğini düşünmektedir. Çözelti daha sonra dalış tüpünden dökülür ve dalış tüpü kurutulur. Dalış tüpünün daha sonra Nitrox servisi için hazır olduğuna inanılmaktadır.

Aslında biraz daha işin içine biraz daha girince hidrokarbonların tankın içindeki çiziklere, eziklere ve diğer kusurlara kolayca gizlenebileceğini anlamalıyız. Ek olarak hidrokarbonlar statik elektrik de dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle dalış tüpünün duvarlarına inatla yapışabilir ve temizlik kimyasallarıyla yeterince temizlenmeyebilir. Bu hidrokarbonların uygun şekilde uzaklaştırılması özel yöntemler gerektirir.

Ayrıca dalış tüplerinde kullanılan vananın da O2 temizliğinin yapılmış olması gerekir.

Uygun Dalış Tüpü Oksijen Temizliği

Solunum havasından kaynaklanan tüp içinde bulunan hidrokarbonları ayrıştırmak için tasarlanmış özel temizlik çözeltilerinin kullanılması,

Hidrokarbonları çizik, ezik ve yapışabileceği diğer alanlardan ayıracak bazı çalkalama yöntemleri

Temizleme işleminden sonra oksijenle temizlenmiş dalış tüpünün yıkanması ve kurutulması

Active Blue Scuba Teknik Servis ve bakım atölyesinde oksijen temizliği için malzeme ve kimyasallar konusunda bir uzman tarafından yapılan özel temizleyiciler kullanıyoruz.

Daha sonra dalış tüpünü 15 ila 30 dakika boyunca yuvarlanan özel bir makineye yerleştiriyoruz. Bu süre zarfında, tüm inatçı hidrokarbonlar silindirden çıkarılır.

Temizlenen dalış tüpü daha sonra özel yıkama standlarına yerleştirilir, burada beş ila on dakika boyunca sıcak akan su ile yıkanır.

Dalış tüpü içi kurutulur ve oksijen servisi için hazırdır.

Ayrıca, O2 temiz dalış tüpünde kullanılan vana O2 için temizlenmeli ve saf oksijene maruz kalmak üzere tasarlanmış özel o-ringler ile hazırlanır.

Dalış tüpü daha sonra bilinen sarı ve yeşil Nitrox bant ile bantlanır, bir Oksijen temiz muayene etiketi yapıştırılır ve dalış tüpü kullanıma hazırdır.

Dalış tüpünü Oksijene Temiz Tutmak

Bir oksijen tüpünün temizlik bütünlüğünü korumak da önemlidir. Daha sonra “oksijene uyumlu hava” olmayan havanın girmesi tüpü kirletir ve artık kısmi basınçlı doldurma için uygun değildir.

Scuba mağazalarının çoğu, Nitrox üretim tesisinden gelmedikçe Nitrox bantlı dalış tüpünü normal hava ile doldurmaz, bu durumda% 21 Nitrox olarak tanımlanır.

Bununla birlikte, Nitrox dalış tüplerinin standart solunum havası ile doldurulması uygulaması daha yaygın bir yer haline gelmektedir. Bu, daha sonra söz konusu dalış tüpü üzerindeki kısmi basınç gaz karışımı tamamlayan bir tesise açık bir problem oluşturur.

Nitrox dalış tüpü sahibi dalıcılara tüplerin içine kuru hava basmamaları konusunda uyarıyoruz. Nitrox tüpü temizleme işlemi pahalıdır ve oksijen temiz tüpünüzde “yanlış” bir gaz aldığınız için ek para harcamanızı istemiyoruz.

Servis Formu

Copyright by ©Scuba Teknik Servis / Designed by Ada Dizayn
Bize yazın!
1
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?