TürkçeEnglish
+90 532 707 49 09

O2 - Oxygen Cleaning

In addition to the tests, we also offer O2 cleaning service.

Current recommendations for O2 cleaning of the tubes are to be cleaned annually. After cleaning a tube O2, a separate label is affixed, indicating that it is cleaned according to current standards and the expiration date is affixed to this label.

The valves of the O2 cleaned tubes are served at the same time as the tube test. Our costs are included unless non-standard parts are required. If non-standard service parts are required, these will be charged separately.

Scuba Tank Oxygen Cleaning

Oxygen cleaning of your scuba tank and tank valve by Active Blue Scuba Technic Service

Proper preparation of the valve for use with a diving tube and Enriched Air Nitrox (Nitrox) is essential for the safety of the scuba tank owner and the person filling the scuba tank.

Nitrox Problem

The primary issue here is the introduction, even temporarily, of pure oxygen into the scuba cylinder. Pure oxygen can create flammable or explosive situations that would not be possible in regular atmospheric air. Substances that would not burn in atmospheric air burn freely in the presence of pure oxygen. Routine, everyday substances become ignition sources in a pure oxygen environment.

In the scuba cylinder and its valve, the issue is the presence of hydrocarbons, or oil. When exposed to pure oxygen, hydrocarbons have a much lower flash point. To safely use a scuba cylinder for partial-pressure filling of Nitrox, special precautions must be taken to ensure that all hydrocarbons are removed from the cylinder and valve prior to use in the Nitrox filling operation.

At Active Blue Scuba Technic service and repair centre, we think that proper cleaning of scuba cylinders and valves for use with Enriched Air Nitrox (EAN) is essential. In addition, we have clear opinions about the methods that should be used in this O2 cleaning process.

Bazı Dalış malzemeleri satıcılarıda dahil olmak üzere birçok kişi, tüpün basit bir şekilde ticari temizlik çözeltileriyle doldurulması ve tüplerin birkaç dakika çevrilmesiyle dalış tüpünün ve vanasının O2 temizlemesinin gerçekleştirilebileceğini düşünmektedir. Çözelti daha sonra dalış tüpünden dökülür ve dalış tüpü kurutulur. Dalış tüpünün daha sonra Nitrox servisi için hazır olduğuna inanılmaktadır.

Aslında biraz daha işin içine biraz daha girince hidrokarbonların tankın içindeki çiziklere, eziklere ve diğer kusurlara kolayca gizlenebileceğini anlamalıyız. Ek olarak hidrokarbonlar statik elektrik de dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle dalış tüpünün duvarlarına inatla yapışabilir ve temizlik kimyasallarıyla yeterince temizlenmeyebilir. Bu hidrokarbonların uygun şekilde uzaklaştırılması özel yöntemler gerektirir.

Ayrıca dalış tüplerinde kullanılan vananın da O2 temizliğinin yapılmış olması gerekir.

Proper Cylinder Oxygen Cleaning

Solunum havasından kaynaklanan tüp içinde bulunan hidrokarbonları ayrıştırmak için tasarlanmış özel temizlik çözeltilerinin kullanılması,

Hidrokarbonları çizik, ezik ve yapışabileceği diğer alanlardan ayıracak bazı çalkalama yöntemleri

Washing and drying of the oxygen-cleaned diving tube after cleaning

Active Blue Scuba Teknik Servis ve bakım atölyesinde oksijen temizliği için malzeme ve kimyasallar konusunda bir uzman tarafından yapılan özel temizleyiciler kullanıyoruz.

Then we place the diving tube in a special machine that rolls for 15 to 30 minutes. During this time, all stubborn hydrocarbons are removed from the cylinder.

The cleaned diving tube is then placed on special wash stands, where it is washed for five to ten minutes with hot running water.

The diving tank is dried and ready for oxygen service.

Ayrıca, O2 temiz dalış tüpünde kullanılan vana O2 için temizlenmeli ve saf oksijene maruz kalmak üzere tasarlanmış özel o-ringler ile hazırlanır.

Dalış tüpü daha sonra bilinen sarı ve yeşil Nitrox bant ile bantlanır, bir Oksijen temiz muayene etiketi yapıştırılır ve dalış tüpü kullanıma hazırdır.

Keeping The Diving Tank Clean To Oxygen

Bir oksijen tüpünün temizlik bütünlüğünü korumak da önemlidir. Daha sonra “oksijene uyumlu hava” olmayan havanın girmesi tüpü kirletir ve artık kısmi basınçlı doldurma için uygun değildir.

Most Scuba stores do not fill the Nitrox band diving tank with normal air unless they come from the Nitrox production facility, in which case it is identified as 21% Nitrox.

However, the practice of filling Nitrox cylinders with standard breathing air is becoming more common place. This presents a clear problem to a facility that subsequently completes a partial-pressure fill on that cylinder.

Nitrox dalış tüpü sahibi dalıcılara tüplerin içine kuru hava basmamaları konusunda uyarıyoruz. Nitrox tüpü temizleme işlemi pahalıdır ve oksijen temiz tüpünüzde “yanlış” bir gaz aldığınız için ek para harcamanızı istemiyoruz.

Service Form

Copyright by ©Scuba Technic Services / Designed by Ada Dizayn
Contact Us!
1
Hello, how can we help you?